Hetekben vagy években számolunk, a hónap nem szokásos. Hetente vagy kéthetente fizetnek. Számláról számlára megy a pénz. Néhány konzervatív helyen csekket adnak, amit a bankban be lehet váltani, de ez az eljárás gyorsan megy ki a divatból. Készpénzben nem adnak fizetést, kivéve azokon a speciális helyeken, ahol egyébként is nagy a készpénzforgalom.
Az álláshirdetésekben mindig a bruttó (angolul: gross) összeget adják meg és hozzáírják, hogy "plus Super". Ez azt jelenti, hogy a munkáltató fizeti a kötelező magánnyugdíj-alap hozzájárulást. Nem is csoda, hiszen neki kell. Újabban előfordulnak olyan hirdetések, amelyek ezt mondják "Super inclusive". Ez azt jelenti, hogy a bruttó összegből még levonják a nyugdíjat. Valójában tehát egy ilyen módon meghirdetett fizetés 11%-kal kevesebb, mint amennyi.
A bruttóból lejön a személyi jövedelem-adó (personal income tax). Adószámítógéphez mutató link az adózásról szóló oldalon található. Fiatalok 40-50 ezer AUD-t keresnek évente és ebből 34-43 ezret visznek haza. Ha vannak egyéb egyéb juttatások, azt feltüntetik a hirdetésben, hiszen ez is része a csábító ajánlatnak.
A munkáltatótól származó tárgyi kompenzációk angol neve fringe benefit. Elég ritka dolog, mert nincs semmi pénzügyi értelme. Ugyan úgy megadóztatják, mint a pénzbeli jövedelmet, tehát akkor már jobb a pénz, mert azt szabadon költheted el. A Magyarországon szokásos étkezési hozzájárulás, üdülési csekk, stb., szinte teljesen ismeretlenek. Ezek a szocializmus hagyományai, amik itt természetesen nem léteznek.
|