Mi tartozik a tulajdonosra?
- az épület biztosítási díja
- vízdíj, csatornázás
- szemétszállítás
- a kert gondozása
- meghibásodások javíttatása
- adók és illetmények
- ügynöki díjak, a további kiadások, hirdetés költségei
Mi tartozik a lakóra?
- villany, gáz
- telefon, kábel, internet
- a lakberendezés biztosítása
- a lakásbelső tisztántartása
Mi az, ami kimaradt?
A központi fűtés és a távfűtés. Azért maradt ki, mert az itt általában nincs.
Mielőtt beköltözik az ember egy újonnan bérelt kéglibe, ajánlatos bejelenteni mindezt a helyi áramszolgáltatónál, mert előfordulhat, hogy örömködve beköltözik a friss szerzeménybe és este döbben rá, hogy nem tud lámpát gyújtani, ugyanis nincs áram.:) Ez úgy működik, hogy az előző lakó annak rendje-módja szerint kiköltözik, és szól az itteni elektromos szolgáltatónak, hogy isten áldja, többet ne küldje a számlát, mert már nem lakik benne. A helyi ELMŰ ki is kapcsolja az áramot, ha nem szól nekik senki. Ezért érdemes visítani még a beköltözés előtt, hogy ne piszkálják a villanyórát, csak írják át a nevemre a lakáshoz tartozó kapcsolót, mert az adott naptól kezdve én fogom fizetni a számlát. Mindezt interneten keresztül meg lehet tenni.
Ugyanez a helyzet a telefonnal. Kinéz az ember egy szimpatikusnak tűnő telefonszolgáltatót, és szól, hogy egy adott naptól kezdve adott címen kellene neki telefon. Ezt szintén neten keresztül intéztem (Telstra), még a költözés előtt két héttel, ők vissza is igazolták a kérelmemet, amiben közölték a leendő telefonszámomat. Azt még hozzátették, hogy ne vegyem tutinak a számot, majd ha bekötik, akkor lesz fix. Viszont ha internetet akarok bevezetni (ADSL) ahhoz kell a vonalas szám. Most itt tartok, próbálok kisajtolni a telefonosoktól egy fix számot előre, amire már lehet kérni internet szolgáltatást.
A vízzel nem kell törődnöd, az a háztulajdonos dolga. A számla is neki érkezik. A lakásbiztosítás is az ő dolga. A lakberendezést, ha értékes, bebiztosíthatod magadnak.
|