érelni azonnal lehet. A bérleti szerződések legalább hat hónapra szólnak. A sydney-i ingatlanügynökök tudják ám, hogy mit csinálnak, újabban megnézik a delikvens vízumában a lejárati dátumot és turistáknak nem adnak ki lakást, csak rendes bevándorlóknak. A lakbérek a kereslet-kínálattól függenek. Olyan helyen, ahol sok pénzt lehet keresni, a bérek is magasak. Ahol nincs pénz, ott olcsón lakhatsz. Munkanélküliek vagy a minimálbérből élők is képesek megfizetni a lakbért.
A kiadó lakások többnyire a helyiérdekű vasút megállóhelyeinél és hasonló forgalmas csomópontokban épült tömbökben, láncházakban vannak. Ezek kivitele, megjelenése, mérete a magyarországi zöldövezeti társasházakéhoz hasonlítható. A lakásnagyság mértékegysége nem a négyzetméter, hanem a hálószobák száma. Egy magyar másfélszobás panel - ami itt nincs is - ausztrál értelmezés szerint egyhálószobás lakásnak, az egyszobás panel pedig stúdiónak vagy legénylakásnak számít.
Akinek jó munkája van, megállapodott - ilyen a népesség 70%-a - a sajátjában lakik, amelynek az árát szorgosan törleszti a hitelnyújtó banknak vagy építőszövetkezetnek.
Az új lakások átlagmérete 200 négyzetméter. Szinte kizárólag családi házak, kevés láncház, még kevesebb tömblakás. A rendes szokás az, hogy mikor gömbölyödik az asszony hasa, akkor a fiatal pár bérlés helyett felveszi a lakásvásárlási hitelt és 16 hét múlva - mostanában ez áll az építővállalatok szokásos szerződésében - beköltözik az új házba.
Új lakótelepek mellett hatalmas bemutatófalvak, mintaházak tucatszámra, variációk, burkolatok, színek, extrák tetszés szerint. Csak rá kell mutatni, itt írja alá két példányban, jövő héten leöntjük az alapot. Kulcsrakész, összkomfort, telefon, szőnyegpadló, két garázs. 30 év törlesztés. Kezdetben ez több, mint a lakbér lenne (Sydneyben legalábbis), aztán az inflációval szépen csökken, a végére teljesen jelentéktelenre. Csak könnyűszerkezetes készházak épűlnek.
Sajáterős építkezés nagyon-nagyon ritka, mert gazdaságtalan. Még hozzáértőnek is. Te nem kapod meg az anyagokat azon az áron, amin a nagyban vásárló vállalatok. Egyszerre nem bírnád a lakbért és a hiteltörlesztést, fontos mihamarabb beköltözni az újba. Kispénzűek valami nagyon lerobbant régit vesznek, és benne lakva felújítják.
Vidéken vagy kisebb fővárosokban egészen más árviszonyok vannak, mint Sydneyben. Ha valami különleges terveid vannak, annak sincs semmi akadálya: kihalófélben lévő, egykor népes bányavárosokban névleges összegekért kaphatsz egész utcákat. Az igaz viszont, hogy ott munka sincs, tehát sem fizetésre, sem bankkölcsönre nem számíthatsz. Ha meg lenne elég pénzed, akkor miért élnél az isten háta mögött?
|