Angolul 5 nagy műsor fogható minden fővárosban. Kisebb városokban és vidéken csak 1-2 vagy még annyi se.
Az állami ABC a BBC itteni leányának tűnik. Angol sorozatok, angol nagyfilmek, angol humor, a királynő bevonulása a Westminsterbe. A híradó a helyi politikát igyekszik brit méretűre nagyítani. Aránytévesztés, önértékelési gondok. Rengeteg sport. Reklám nincs.
A multikulturális SBS angol feliratozású külföldi filmeket - köztük magyarokat - és az európai ízlésnek megfelelő híradót ad. Délelőttönként egész híradó-Bábel: több kínai, egy-egy görög, német, lengyel, olasz, francia, amerikai és 97 februárja óta immár heti egyszer egy félórára magyar is, egyenesen a Duna Tv-től átvéve. Ez a tévé igen kellemes meglepetés volt számomra, a tengerre és a napfényre számítottam, de erre nem. Amúgy a brazil családsorozatok és a német krimik kedvelőit is kielégíti. Sport = foci. Reklám csak a műsorok között, ott se sok.
A három kereskedelmi adó tiszta amerikai töltelék, szerencsére gyakran megszakítják reklámokkal. Éjszaka és hajnalban amerikai híradók, délután ausztrál és amerikai családsorozatok. A helyi hírekben csak üres szenzációk és sport. Rengeteg sport: rögbi, krikett, golf.
Most fektetik a kábelt, azon tucatszám lesz ugyanaz, mint bárhol másutt a világban és a fentebb felsoroltak megtöbbszörözve. Az ausztrál ízlés szerint nem csak CNN, hanem BBC News is, nemcsak angol nyelvű, hanem más nyelvű filmek is, feliratozva.
Műholdak? Azok bizony nincsenek. Vagyis vannak, de leginkább a Föld északi fele fölött keringenek és innen bizony nem látszanak.
Duna-tv
Ausztrália és Új-Zéland területén DTH (Direct to home) szolgáltatás keretében fogható a Duna Televízió. 2007-től ingyenesen fogható.
Rádió
Rádióműsorokból bő a választék. Jó zenék, adónként más és más, főleg pop-rock, de dzsessz és klasszikus is. A külföld hangjai gyengébbek, mint a háttérzaj.
Hallgasd meg, milyen az ausztrál kiejtés. Főleg a betelefonáló hallgatók és a riportalanyok beszéde a mérvadó. A bemondók jól érthető angolt beszélnek. Az egyszerű emberek a londoni cockney-ból származó ausztrál tájszólást, a strine-t. Meg lehet szokni, sőt meg lehet szeretni.
Magyar nyelvű helyi rádióműsor, hírlap
Heti 3 órányi a helyi állami multikulturális rádió, az SBS magyar adása. Friss hírek az MTI-től, budapesti tudósító telefonjelentése, irodalmi- és történelmi ismeretterjesztő anyagok a (budapesti) Magyar Rádió terméséből.
Az SBS államszövetségi tulajdonú, közszolgálati rádió és tévé. A magyar rádiós részleg két főből áll, egy Sydney-ben, egy Melbourne-ben. Ez a két rádiós egészen profi és élvezetes műsorokat készít. A neten keresztűl is fogható.
Magyarul csak egy hetente megjelenő hírlap, a Magyar Élet. Legjobb tudomásom szerint Magyarországon is hozzá lehet jutni némely újságárusnál és nagyobb könyvtárakban. Érdemes böngészni egy kicsit. Majd látod, hogy állandóan Magyarországgal foglalkozik, Ausztrália csak a hirdetésekben szerepel. A cikkei átvételek a Magyar Nemzetből vagy a Demokratából. Más lapokból vett anyagokat a helyi, főleg idősekből álló olvasóközönsége a valóságtól elrugaszkodottnak és hamisnak találna.
Már többen is jelentkeztek nálam azzal a bevándorlási szándékkal, hogy ennél a lapnál kívánnak dolgozni, mint újságírók. Amennyire a helyzetet módomban áll felbecsülni, ez a lap talán ha két embert képes eltartani, nem többet. Ez a két fő is minden egyebet is csinál az újságírás mellett: szerkeszt, hirdetést vesz fel, könyvel, terjeszt, postáz. A lap legnagyobb példányszáma 3800 volt. Azóta csak esik, mert kihalnak az előfizetői. |